Photo by Worldspectrum from Pexels

מה זה NFT ואיך עושים מזה כסף?

במאמר זה נסביר מה זה NFT, מדוע הם עלו לכותרות בחודשים האחרונים ונראה כיצד אנשים מרוויחים בעזרתם כסף. כמו כן, אנסה לענות על שאלות נפוצות הנוגעות ל-NFT ובאופן השימוש בו. 

אז מה NFT?

NFT הינו קיצור של אסימון חסר תחליף או באנגלית Non-fungible token. מדובר בפרוטוקול המבוסס על רשת הבלוקציין ומהווה סוג חדש של נכס דיגיטלי. אותם NFT מאפשרים לבצע פעולות שונות ומתחלקים למספר קטגוריות שימוש. כאשר חלק מהם מהווים תו כניסה למועדונים סגורים, משחקי משחק או מצביעים על סטטוס כלכלי-חברתי בעולם הווירטואלי.

אותם אסימוני NFT הינם ייחודיים ולא ניתנים לשכפול בשל הצמדת קוד חכם וייחודי. אותו הקוד נקרא Smart Contact והוא מהווה אסמכתא למקוריות היצירה. הפופולאריות שצברו ה-NFT בעולם הביאו להקמת שווקים מקוונים בהם ניתן למכור, לקנות ולהשיק קולקציות NFT באופן עצמאי ומקוון. המסחר באותם האסימונים מתבצע באופן מקוון ומיידי דרך האינטרנט. 

מלבד ההבנה של מה זה NFT, חשוב להבין כי אלו הם נכסים דיגיטליים בעלי סיכון גבוה וכי הם אינם מתאימים לכל אחד. במידה ואתם מתעניינים או מעוניינים להשקיע בנכסים דיגיטליים מסוג NFT, מאמר זה יעזור לכם להבין מעט יותר על התחום. 

מאמר המסביר מה זה NFT
מאמר המסביר מה זה NFT

ישנם מספר שימושים ל-NFT בעולם

כעת, לאחר שהבנו את הבסיס של מה זה NFT, ניתן להתקדם ולהבין מה השימושים שיש לכך בעולם. הובן כי מדובר בסוג של נכס דיגיטלי הנקרא NFT, אך כעת עלינו להבין מה השימושיות עבור הרוכשים. רכישת NFT מאפשרת להציג בעלות מאומתת על נכסים בעולם הדיגיטלי, כגון אביזרים במשחק, שטחים דיגיטליים, מוזיקה, יצירות אמונות, סרטונים ועוד. 

כיום יש ל-NFT מספר שימושים עיקריים. עבור חלק הם מהווים דרך מהירה לעשות כסף ועבור אחרים הם מהווים חלק מהעתיד. החזון הינו ליצור שטח וירטואלי, בו יעשה שימוש ב-NFT על מנת לקבוע בעלות ושייכות על השטח. כלומר שטח מסוים בעולם הווירטואלי יהיה שייך לאדם א’, כפי שניתן לקנות היום קרקעות או שטחים להשקעה. ציורים או אביזרים, ילבישו ויעצבו את הבית ואת הדמות הווירטואלית של אותו האדם. אותם המרכיבים אמורים לבוא לידי ביטוי בשטח ה-Metaverse, שטח פעילות ווירטואלי. 

עבור חלק אחר, NFT הוא טרנד, תופעה חמה כיום שעשויה להפוך ללא רלוונטית בעוד מספר חודשים או שנים. אך בינתיים, אותם האנשים נהנים לסחור בהם ולהרוויח או להפסיד על פי רוח התקופה. אם זאת, מעבר להבנה של מה זה NFT, חשוב להבין מה השימוש כיום באותם NFT. השימוש בהם מתחלקים למספר קטגוריות, אך ישנן קטגוריות נפוצות ומוכרות יותר מאחרות. 

מה זה NFT?
מה זה NFT?

קטגוריות מרכזיות לשימוש ב-NFT

  • יצירת אומנות – כאשר נושא ה-NFT עלה לכותרות ואנשים ניסו להבין מה זה NFT, דובר רבות על יצירות אומנות הנמכרות בעשרות מיליוני דולרים. קשה היה להבין מדוע אנשים שישלמו סכומי עתק עבור ציורים דיגיטליים שאין להם משמעות פרקטית. יהיה שינסו לתרץ את הרכישות בסכומים מופרזים על ידי הקבלה לציורים של אומנים מפורסמים המוצגים במוזיאונים. אכן, זוהי נקודה עליה ניתן להתווכח, האם אותם הציורים הדיגיטליים הם שווי ערך ליצירות אומנות של גדולי האומנים בעולם. ישנן טענות כי השימוש והרכישות בסכומים המופרזים נעשים לצורך הלבנת כספים, טענה לגיטימית שבטח תיבדק בעתיד על ידי הרשויות. 
  • שימושיות –  לעומת NFT אומנותיים עליהם דיברנו לפני רגע. ישנו ניסיון ליצור קולקציות NFT שימושיות. כאלו שאינם נגמרים בהצגת אומנותית בלבד, ומאפשרים שימושיות מתקדמת יותר ב-NFT הנרכש. אכן, קמו וקמים להם פרויקטים אשר משלבות את ה-NFT כמרכיב עיקרי במשחקי וידאו או מועדונים סגורים המקנים הטבות למחזיקים באותן היצירות. המטרה היא לקדם פרויקט וחזון אשר יביאו לעלייה ערך באותה היצירה. כך שרוכש היצירה יוכל למכור אותה בצורה קלה יותר בעתיד. הרי כאשר יירגע הטירוף, הציבור הרחב ככל הנראה יעדיף לרכוש יצירות יפות בעלות שימושיות מאשר רק ציורי קיר לבית. גם היום מעטים האנשים הרוכשים יצירות אומנות של ממש לבתיהם. זאת לעומת רבים שרוכשים מנויים למועדונים כאלו ואחרים.

מה זה NFT והאם כדאי להשקיע בזה?

רבים שואלים את עצמם האם כדאי להשקיע ב-NFT? ערוצי החדשות מפרסמים כתבות בנושא ואנו רואים בני נוער שמתעשרים מקנייה ומכירה של קופים. חשוב להבין ולחדד כי השקעה במוצרי NFT נחשבת למסוכנת וכהשקעה בסיכון גבוה. לכן השאלה האם להשקיע בפרויקטים של NFT קשורה בעיקר גם להבנה של המשקיע בתחום. האם זהו הצעד הראשון בעולם הקריפטוגרפיה, או שמא קיים ניסיון עבר. במידה ומדובר בחשיפה ראשונה למטבעות דיגיטליים, כדאי לשקול לפתוח חשבון בפלטפורמת מסחר ולרכוש בפעם הראשונה מטבעות ובכך להתקדם. אך גם אז, מדובר בהשקעות בעלי תנודתיות גבוה מאוד, והן לא מתאימות לכל אדם. 

בעזרת אילו מטבעות ניתן לרכוש NFT?

נכון להיום, עיקר הסחר ב-NFT מתבצע על גבי רשת האתריום, פלטפורמה קוד פתוח מבוססת על רשת הבלוקציין. האתריום הינו מטבע וירטואלי הדומה לביטקוין, אך בעל מאפיינים טכניים שונים. למרות שעיקר המסחר מתבצע בעזרת אותו המטבע, ניתן לרכוש יצירות NFT גם בעזרת מטבעות אחרים כגון ADA או Solana. כיוון שהתחום עוד נמצא בחיתוליו, אין אנחנו יכולים לדעת מהו המטבע שיוביל בעתיד את כל נושא ה-NFT, אך נכון להיום הנפח הגדול ביותר מתבצע באתריום. 

דרך איזה אתרים אפשר לרכוש NFT?

לאחר שהבנו מה זה NFT כעת הגיע הזמן לבדוק כיצד ניתן לרכוש NFT. קיימות מספר פלטפורמות מובילות לרכישת יצירת NFTאותם אפרסם כאן בצורה רשימה. 

סיכום על מה זה NFT

במאמר זה הבנו מה זה NFT. דנון בלמי מתאימה השקעה ביצירות NFT, הבנו בעזרת אילו מטבעות ניתן לרכוש יצירות ולבסוף דרך אילו אתרים. 

לרכישת מטבעות דיגיטליים לחצו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *